Nejčastější dotazy
Dotazy k provozu PC Zebra
Platí se za poradenství a terapie v Poradenském centru Zebra?
Ne, jedná se o sociální službu, která je poskytována bezplatně.
Musím se předem objednat, když chci využít službu PCZ?
Nutné to není, ale doporučujeme, abyste nás předem kontaktovali na tel. čísle 608899408, kde sdělíte, co potřebujete řešit a vedoucí služby Vás bude informovat, kdo má danou problematiku na starosti a předá kontakt na příslušného pracovníka. Pokud přijdete na některé z pracovišť neobjednaní, hrozí to, že pracovník má v té době jiného klienta a nebude se vám moci věnovat.
Dotazy k exekucím
Může být proti mně zahájena exekuce, i když jsem nedostal předem upomínku nebo upozornění na možnost zahájení exekuce?
Může exekutor přistoupit k provedení exekuce několika způsoby najednou?
Exekuci prodejem movitých věcí exekutor provádí zpravidla až tehdy, když předchozí způsoby vymáhání pohledávky selžou.
Na účet mně chodí výživné a dávky v hmotné nouzi. Může mně být obstaven účet a zadrženy tyto dávky?
Dlužník ovšem může toho, kdo mu zasílá pravidelné platby požádat, aby mu tyto platby vyplácel nebo zasílal hotovostně.
Mám přítele, který má dluhy a bydlí v mém bytě. Trvalé bydliště u mě nemá. Může exekutor přijít ke mně a zabavit v mém bytě věci?
Dlužníkem je náš syn, exekutor u nás zahrnul do soupisu věci, které patří mně a manželovi. Co máme dělat?
Může exekutor zabavit všechny cennější věci z bytu?
Bojím se návštěvy exekutora. Co mohu v případě, že ke mně přijde, udělat?
Mohou si exekutoři při výkonu exekuce skutečně dělat všechno, co chtějí.
Lze také proti postupu exekutora a jeho zaměstnanců podat stížnost u exekutorské komory či ministerstva spravedlnosti.
Pokud by exekutor při své činnosti někomu způsobil škodu, lze náhradu škody uplatnit přímo vůči exekutorovi anebo proti státu, za který jedná v těchto věcech ministerstvo spravedlnosti.
Dotazy k dluhům a jejich řešení
Co mám vědět před podpisem smlouvy o půjčce nebo úvěru a na co si dát pozor?
- Na RPSN – číslo, které nám má umožnit vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru. RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, který musíme zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.
- Na délku splácení – reklama na nízké splátky je lákavá, avšak čím nižší splátky platíme a čím delší je doba splácení, tím více půjčku přeplatíme. Jednoduchá matematika velí si propočítat, kolik ve skutečnosti zaplatíme. Vynásobení počtu měsíců splácení x měsíční splátka nám ukáže, o jakou konkrétní částku půjčku přeplatíme.
- Na sankce vyplývající z prodlení – nedílnou součástí smluv jsou ujednání o sankcích v případě nesplácení závazku. Zejména u nebankovních institucí mohou být sankce nepřiměřeně vysoké. Je třeba jim při čtení smlouvy věnovat náležitou pozornost, abychom věděli, jaké sankce bude věřitel uplatňovat v případě prodlení.
- Na všeobecné úvěrové podmínky – mějme na paměti, že smlouva o půjčce upravuje jen základní pravidla. V ostatním smlouva odkazuje na všeobecné úvěrové podmínky, které tak jsou nedílnou součástí smlouvy a je třeba jim věnovat stejnou pozornost jako smlouvě samotné.
Pozor na zajištění půjčky pro případ nesplácení – zejména při půjčování menších částek zajištění není nutné a pokud se s ním ve smlouvě setkáme, neměli bychom ji podepisovat. Někteří věřitelé mohou požadovat sepsání smlouvy ve formě notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti, což znamená, že v případě nesplácení půjčky nám hrozí exekuce i bez soudního projednání, neboť notářský zápis je tzv. exekučním titulem, podle kterého může dojít bez dalšího k nařízení exekuce.
Zvláštní úpravu mají závazky, které jsou uzavírány za trvání manželství. Za takovýto uzavřený závazek je totiž vůči věřiteli odpovědný i druhý z manželů a v případě vymáhání závazku může být též exekučně postižen.
Co dělat, když zjistím, že mám problém splácet
Neschopnost splácet může být způsobena mnoha okolnostmi – snížení příjmů, neočekávané výdaje, nemoc apod. Pokud se v této situaci ocitneme, je třeba ji řešit bez zbytečného odkladu.
Jak v takové situaci postupovat?
- Přehodnotit všechny svoje výdaje a zjistit, zda můžeme někde ušetřit.
- Pokusit se navýšit své příjmy
- Použít naspořené prostředky (například životní pojištění či vkladní knížky).
- Informovat včas své věřitele včas o současné situaci a požádat je o pomoc s řešením.
- Požádat o odklad splátek, pokud je problém se splácením krátkodobý (krátkodobá nemoc). Splátky lze odložit i o několik měsíců.
- Požádat věřitele o snížení splátek – pokud máme dlouhodobější potíže.
- Požádat o posunutí data splatnosti – pokud dostáváme výplatu, důchod nebo jiný příjem až po termínu splatnosti splátky a nezbývá nám dostatek prostředků z předchozí výplaty
- Konsolidace více půjček do jedné – v případě, že máme více drobnějších půjček, které v součtu dávají vysoké splátky. Je to třeba opět propočítat a zvážit, nemusí vždy být výhodné. Lze žádat jen v situaci, kdy ještě nemáme žádné prodlení.
- Požádat člena rodiny o pomoc se splácením tím, že na sebe úvěr převezme a bude jej nadále sám splácet nebo přistoupí k závazku a bude splácet spolu s námi. Lze jen se souhlasem věřitele.
- Pokud již dojde k zesplatnění celé pohledávky, což je obvyklé, pokud neuhradíme několik splátek, lze věřitele požádat o nový splátkový kalendář ve formě notářského zápisu. I po zesplatnění existuje stále možnost požádat věřitele o novou dohodu o splátkách.
Jak obvykle postupuje věřitel, když nesplácíme
- Upomínka – věřitel nás ještě velmi slušně upozorňuje na prodlení se splátkou např. při opomenutí jednotlivé úhrady
- Opakovaná upomínka – věřitel nás již striktněji upozorňuje na opakované či déle
trvající prodlení splátek a hrozící odstoupení od smlouvy ze strany věřitele. - Odstoupení od smlouvy (zesplatnění celého závazku) – výpověď smlouvy ze strany věřitele a okamžitá splatnost zůstatku dluhu. Banky k zesplatnění přistupují zpravidla po tříměsíčním prodlení, u nebankovních věřitelů může k zesplatnění dojít i dříve.
- Předžalobní výzva – poslední výzva k úhradě dluhu před jeho nárůstem v podobě nákladů právního zastoupení a vymáhání.
- Předání vymáhání dluhu inkasní společnosti – věřitel může svou pohledávku vymáhat sám, nebo si na její vymáhání najmout inkasní společnost, která se vymáháním přímo zabývá.
- Postoupení pohledávky jiné společnosti – věřitel může svou pohledávku postoupit jiné společnosti, která se tak stává vašim novým věřitelem, což nám musí být řádně oznámeno. Na nového věřitele tak přechází všechna práva a povinnosti daná původní smlouvou.
- Podání žaloby k soudu – věřitel se v ní domáhá přiznání práva na zaplacení. Okamžikem podání žaloby dochází k nárůstu dluhu o soudní poplatek a náklady právního zastoupení věřitele, jejich výše se odvíjí od výše vymáhaného plnění.
- Zahájení soudního řízení – soudní rozhodnutí je vykonatelným exekučním titulem, podle kterého lze provést exekuci.
- Zahájení exekučního řízení – vymožení dluhu všemi zákonnými prostředky.
Doporučení:
- Řešit své závazky včas, aby nedocházelo k jejich zbytečnému navyšování.
- Komunikovat s věřitelem – např. telefonicky a v určených lhůtách.
- Jakákoliv dohodnutá změna smlouvy musí být v podobě písemného dodatku,
telefonické domluvy nestačí. - Veškeré případné námitky k vymáhanému plnění je třeba uplatnit v soudním řízení,
v pozdějším exekučním řízení již k námitkám nebude přihlíženo. - Pokud nás věřitel delší dobu neosloví, poté, co přestaneme splácet, nespoléhat na to, že na náš dluh třeba zapomněl. Po delší době se z tisícových dluhů mohou stát i statisícové.
- Některé dluhy sebou nesou i jiné sankce než jen peněžní – je proto třeba stanovit si priority. Nezaplatím nájem – hrozí mi vystěhování, nezaplatím energie – budou mi odpojeny, nezaplatím dluh, který je zajištěn vaším majetkem – přijdu o něj.
- Mějme na paměti, že jde o dohodu dvou smluvních stran a záleží tak zejména na věřiteli, zda nám po zvážení všech rizik bude ochoten pomoci. Pokud nemůžeme platit plnou splátku, je vhodné hradit alespoň dle možností – případný nedoplatek tak nebude tak vysoký jako kdybychom nezaplatili nic, a věřiteli ukážeme že se snažíte situaci řešit,
- Pokud změníme bydliště či telefon, nezapomeňme to oznámit věřiteli.
- Nevytloukejme klín klínem. Každá další půjčka zhoršuje naše možnosti situaci řešit.
- V případě potíží s nesplácením závazků vždy co nejdříve vyhledejte odbornou bezplatnou pomoc.
Co potřebuji k tomu, abych mohl podat návrh na insolvenci spojený s žádostí o povolení oddlužení?
Pokud jsme se dostali do problému se splácením, máme více půjček, začali jsme vytloukat klín klínem a nevíme, jak dál, existuje řešení. Jedním ze způsobů, jak vyřešit naše dluhy, je podat návrh na insolvenci spojený s žádostí o povolení oddlužení dle insolvenčního zákona. Díky němu můžeme řešit všechny dluhy, které máme, ať už jde o dluhy z půjček, na nájmu či na službách. Při splnění zákonných podmínek nám při skončení oddlužení může být zbytek dluhů prominut.
O oddlužení rozhoduje soud na návrh samotného dlužníka. Návrh se podává na předepsaném formuláři a dlužník jej může podat prostřednictvím oprávněné osoby a těmi jsou: advokát, notář, soudní exekutor (pokud proti dlužníkovi nebo jeho manželu nevede exekuční řízení), insolvenční správce, nebo akreditovaná osoba,
Aby soud dlužníkovi oddlužení povolil, musí splňovat zákonné podmínky:
- Dlužník musí prokázat, že je v úpadku nebo mu úpadek hrozí – má minimálně dva různé věřitele u kterých má závazky po splatnosti a není schopen jim dostát, nebo je si vědom, že v nejbližší době nebude schopen závazky plnit.
- Dlužník musí mít dostatečný příjem nebo dostatečný majetek na úhradu měsíční odměny insolvenčnímu správci (aktuálně 1.089,– Kč měsíčně včetně DPH) a minimálně stejné částky k přerozdělení věřitelům. Zabavitelná částka vychází z dlužníkova příjmu a její výpočet je stanoven zákonem.
- Návrhem nesmí být sledován nepoctivý záměr – nadměrné zadlužování, závazky pouze z poslední doby.
Standardní doba oddlužení trvá 60 měsíců od rozhodnutí o způsobu oddlužení. U starobních a invalidních důchodců II. a III. stupně se tato doba zkracuje na 36 měsíců. Od června 2019 není vyžadována úhrada minimálně 30 % celkové dlužné částky, avšak dlužník musí učinit vše, co lze po něm spravedlivě požadovat, aby splatil co nejvíce.
Způsoby oddlužení
- Plněním splátkového kalendáře z našeho příjmu, ze kterého nám budou prováděny splátky v zákonném rozsahu. Nemusí se přitom jednat jen o příjem z pracovního poměru. Oddlužit se lze i z důchodu. Splátkový kalendář je stanoven na 5 let.
- Zpeněžením majetkové podstaty – pokud máme ve svém vlastnictví nemovitost., případně movitý majetek vyšší hodnoty. Dlužník není povinen vydat ke zpeněžení přiměřené obydlí, tedy svůj byt či dům nebo jakoukoliv jinou věc, ve které bydlí (třeba chatku nebo hausbót), pokud není tato nemovitost předmětem zástavního práva a jeho hodnota nepřesáhne srovnávací hodnotu stanovenou v nařízení vlády (tzv. chráněné obydlí).
Oddlužení není pro každého. Pokud se rozhodujeme o podání návrhu na insolvenci spojeného s žádostí o povolení oddlužení, je třeba zhodnotit veškerá rizika, která nás v tomto procesu mohou potkat. Je třeba propočítat, zda je náš příjem dostatečný na to, abychom v průběhu oddlužení mohli hradit běžné životní náklady a náklady spojení s oddlužením (úhrada insolvenčnímu správci a splátky). Pomoc můžeme vyhledat v odborných sociálních poradnách, které nám zdarma pomohou posoudit, zda je v naší situaci vhodné žádat o oddlužení, zda nám v naší situaci může soud oddlužení povolit a mohou nám také návrh na povolení oddlužení vyhotovit.
Doporučení:
V případě exekuce či oddlužení vždy vyhledejte odbornou pomoc.